wz

GPSMid

GPSMid je navigační aplikace v javě. Spolupracuje s navigačním modulem přes bluetooth nebo s tím, který je integrovaný v telefonu. Umoňuje si vytvoření vlastní mapy doma. Je ale lepší pracovat s příkazovou řádkou a ne vždy se vytvoření mapy povede.

  GPSMid umožnuje:
 • brouzdání po mapě
 • nahrávání a načtení trasy
 • jednoduché vyhledávání na způsob T9
 • výběr z navigace pro pěší, automobily a cyklistiku
 • hlasovou navigaci
 • využití A-GPS
 • zobrazení polohy satelitů
 • sledování rychlosti
 • zadání souřadnic
 • využití elektronického kompasu

Aplikaci jsem vyzkoušel na SE K750i bez GPS modulu. Aplikace se spustí, umožňuje vyhledávat, procházet mapu i plánovat trasu. Poté i na Symbianových Nokiích E52 a 6720 Classic s GPS modulem. Na obouch funguje včetně navigace. Na všech testovaných zařízeních měla aplikace jednu vadu na kráse: Nebyla přes celý displej - v dolní části displeje chyběl cca centimetr. S reálnou GPS se mi nepodařilo na mé cca 100m testované trase navigaci přinutit mluvit. Možná to bylo i tím, že jsem zvolil pěší mód. Na SE v plánovači tras ale mluvila.

Aplikace má hlasovou navigaci pouze v angličtině. To by se dalo změnit, protože hlasové pokyny jsou uloženy v MP3, WAV, nebo AMR souborech. Jinak je prostředí menu i v češtině.

Signál vyhledává dobře. Je dokonce mnohem rychlejší než Nokia Maps. Signál měla už po cca třech vteřinách včetně naklánění pomocí elektronického kompasu. To Nokia Mapám trvá i hodně přes minuto na otevřeném prostranství s viditelností na celou oblohu. A tady to zvládlo GPSMid přímo v zástavbě (možná to bylo dáno pozicí satelitů, ale zvláštní to bylo). Pokud však signál ztratí, tak ho znovu nenajde (zkušenosti s verzí 5.0.0 na Nokii E52).

Mapy ke stažení

Více map ke stažení najdete např. na gpsmid.sourceforge.net/prebuild/, nebo na www.freemap.sk.

Screenshoty

Jak si vytvořit mapu

Poznámky k oficiálnímu návodu na gpsmid.sourceforge.net/osmtogpsmid.html.

Vytváření map funguje v celkem dvou etapách - v první si označíte ve spustitelném JARu (v J2SE) na on-line mapě z Open Street Map projektu, jakou část mapy chcete obsáhnout do telefonu, jak se má jmenovat a zda máte už mapu staženou, nebo jí má vám stáhnout. Poté program zavřete a zaměříte se na soubor *.properties. V tom jsou informace o vašem projektu.
//V aplikaci je sice volba vytvořit JAR. Ta ale příliš nefunguje. A v případě, že nastane chyba a nic se nakonec po těch x minutách nevytvoří, tak nevíte proč.

Ten si přesuneme a přejmenujeme a spustíme příkazovou řádku, do které zadáme jméno našeho souboru, který vytváří JAR, jestli mapy chceme stáhnout, nebo je JAR maker má načíst ze souboru (můžete použít přímo osm.bz2 archív) a jak se jmenuje náš properties soubor. A dáme vytvořit.
//Stahovat mapy přímo aplikaci nedoporučuju: stahujete několik set megabajtů nekomprimovaného OSM souboru pro každý region a rychlost je příliš nízká (řádově desítky kB). Lepší je si stáhnout nějaký export uložený do osm.bz2. Na jakých stránkách se např. dá stáhnout se dozvíte v nápovědě v programu, kde vybíráte oblast pro převedení do archívu

V případě, že vše proběhne úspěšne, tak ve složce, v které jsme prováděli převod, najdeme další složku s naší novou mapou.
//Poznámka k převodu: v případě, že ve verzi 5.0 převádíte ze souboru a označíte větší oblast, než je v něm obsažena, tak převod skončí nezdarem a žádná mapa se nevytvoří. Takže např. máte-li export s mapou ČR a chcete jí mít celou, tak označíte obdélník, v kterém bude ČR a kousky dalších států, tak převod neproběhne. Pokud označíte, jen např. vnitřek Čech a Moravy bez překryvu nezahrnutých oblastí, tak už bez problémů, ano.

Locations of visitors to this page TOPlist
JavaMapy.xf.cz - Java-AP.wz.cz - Droidík.blogspot.cz - iGo9.blogspot.cz